Předat firmu v rámci rodiny nebo hledat jiné řešení?

3. 3. 2021

Většina zakladatelů úspěšných firem se dostane dříve nebo později k otázce, zda po svém odchodu bude chtít, aby se jeho dílo dále rozvíjelo, nebo nechá vše nějak dopadnout.  V této fázi si majitelé často kladou otázky, čeho chtějí ještě v životě dokázat, zda se nevěnovat více rodině, koníčkům nebo nechtějí zkusit něco jiného. Často může být prvním krokem vyvázání majitele z operativního řízení, nastavení procesů řízených zaměstnanci. Velký vliv na urychlení tohoto rozhodování má také v současné době koronavirová krize, které silně pozměnila tradiční rozhodovací procesy.

Začít včas a mít podklady pro správné rozhodnutí.

Mezi podněty pro správné rozhodování patří například názor přátel, pověření poradce zabývajícího se pomocí při prodeji firem, vypracováním stručného popisu stavu firmy, situace na trhu, možných cílů v dalších obdobích, odhad hodnoty firmy a v neposlední řadě i diskuse v rodině. Důležité je začít včas a zapojit ty osoby, kterým majitel důvěřuje, nikoliv jenom právníky a daňového poradce. Pokud úvahy o budoucnosti dělá majitel pravidelně, nevysílá tím ani nesprávné signály k zaměstnancům, dodavatelům, bankám nebo odběratelům. Je to naopak projev řádné péče majitele o svůj majetek.

Důležité je, jaký cíl majitel sleduje.

Cílem majitele může být postupné vyvázání se z řízení, získání kupní ceny pro svoje další plány, získání rent, a podobně. K tomu může vést změna právní struktury například založením holdingu, prostřednictvím svěřenského fondu apod. Posouzení situace a jednotlivých variant nebude zpravidla jednoduché a je důležité, aby si majitel také uvědomil důsledky jednotlivých variant pro něj a jejich dopad na jeho cíle.

Pro jaká řešení se tedy majitelé zpravidla rozhodují?

Je to hlavně předání v rámci rodiny nebo vložení do svěřenského fondu, prodej, propachtování nebo pronájem obchodního závodu nebo celé firmy, prodej stávajícím vedoucím pracovníkům nebo skupině externích odborníků. U velkých firem se může jednat také o vstup na burzu.

Pokud máte zájem, rádi se s Vámi na toto téma můžeme nezávazně poradit, ať už osobně nebo nejprve telefonicky, případně přes web a můžeme se domluvit, jak bychom Vám mohli být nápomocni.

Těším se na případnou spolupráci. Jan Vosecký, jednatel, COPRA spol. s r.o., moje emailová adresa jan.vosecky@copra.cz.

Další články

Nástupce pro Vaši firmu? Interní možnosti řešení.

Zajistit budoucnost Vaší firmy po Vašem odchodu je důležitý úkol. Jeho řešení vyžaduje čas a dobrou přípravu. Existuje obecně řada variant s různým dopadem na Vás, Vaši rodinu a na budoucí existenci Vašeho, často celoživotního, díla. Pokusím...

9. 3. 2021

Přečíst

Kupní smlouva na prodej firmy – MAC ustanovení – riziko pro prodávajícího a ochrana pro kupujícího?

V posledních letech se ve smlouvách na převod obchodních podílů, tedy jednoduše řečeno v kupních smlouvách na koupi/prodej podniku i v Evropě objevují ustanovení, která byla dříve typická spíše pro anglosaskou oblast. Stávající koronavirová...

23. 2. 2021

Přečíst

Prodej firmy v době koronavirové krize – co je jinak?

Prodávající usiluje zpravidla o dobrou cenu, kterou při prodeji své firmy od kupujícího dostane. Dnes, stejně jako před krizí. Měl by také posuzovat způsob zaplacení kupní ceny a další smluvní podmínky, které mu jednotliví investoři nabízí....

12. 2. 2021

Přečíst